Szukaj
  • Aleksanda Czapiewska

Stopy.


W momencie kiedy: "...jakiś system (np. obwód elektryczny) jest w ogóle nieuziemiony, istnieje ryzyko, że wyjątkowo silny ładunek przeciąży i spali system. W podobny sposób jednostki nieuziemione ryzykują, że zostaną pokonane przez silne uczucia.


A. Lowen, „Duchowość ciała”
W myśl A. Lowena, pewne stanie na ziemi to ugruntowanie w nas samych, w rzeczywistości i łączności z realiami codziennego życia. Korzystając z tej wiedzy i wsłuchując się we własne ciało możemy wiele się o sobie dowiedzieć.


Sprawdź czy stoisz pewnie na swoich stopach. W jakich sytuacjach tracisz podparcie, kiedy nie czujesz kontaktu z ziemią, kiedy trzęsą Ci się nogi. Czy jak podejmujesz ważne decyzje, czy przychodzą trudne sytuacje, silne emocje to stoisz pewnie, czy tracisz łączność z podłożem? Zauważając rekacje naszego ciała zaczynamy być bliżej siebie. I nie chodzi tu o jakieś próby zmiany tego co w naszym ciele, a raczej o uszanowanie, uważność, troskę i zadbanie o siebie w szczególności kiedy "miękną nogi". ;)


Stopy to nasze podparcie. Codziennie wykonują dla nas ogromną pracę przemieszczając nas z miesjca do miejsca, dźwigając ciężar naszego ciała. Warto o nie zadbać bo dbanie o stopy, to dbanie o nas samych. Dbać można na wiele sposóbów - poprzez ćwiczenia, masaż, refleksologię czy też praktykowanie bosego chodzenia. Na tym ostatnim zatrzymamy się dziś na dłużej.


Co daje naszemu zdrowiu chodzenie boso po trawie, piasku, kamieniach? Chodzenie w różnych warunkach pogodowych, w różnych porach roku?

1. Gruntuje nas, osadza i łączy energetycznie z ziemią. Jest to natrualna wymiana ładunków energetycznych między ziemią a ciałem. 2. Wzmacnia naszą odporność, w szczególności kiedy chodzimy np. po mokrej trawie, czy boso po śniegu. 3. Jest to dobre ćwiczenie uważności. Skupienie na odczuciach, które niesie chodzenie boso jest świetnym "wyłącznikiem" codziennych trosk. 4. Wzmacnia naszą wrażliwość. Kontakt z naturą, czucie ciałem toego co było kiedyś dla nas najbardziej pierwotne uwrażliwia na piękno natury i jej dobrodziejstwa.


To co....może od dzisiaj wprowadzisz chodzenie boso w swoją codzienną albo chociaż cotygodniową rutynę? ❤


Ściskam, O.


49 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Ciało