Szukaj
  • Aleksanda Czapiewska

Na przekór grawitacji

Aktualizacja: 24 lis 2019

Rozsiądź się wygodnie w fotelu lub na miękkiej kanapie i pobądź tak przez dłuższą chwilę. Co czujesz? Być może na początku i wygodę. Ale z każdą kolejną chwilą pewnie coraz głębiej zapadasz się w miękkie siedzisko i coraz trudniej jest Ci z niego wstać (w szczególności w listopadowe wieczory). Twoje ciało może stać się obolałe, pozamykane, ściśnięte w środku.


Kiedy w końcu uda się Tobie wstać zauważ, że z reguły przeciągasz się nieświadomie i wydłużasz ciało na wszystkie strony. Nie dzieje się to bez przyczyny. Mimo ewolucji – ciało instynktownie wie czego potrzebuje. Chce być na przekór grawitacji…

Grawitacja ciągnie nas do ziemi, spłaszcza nasze kręgosłupy, ściąga całą głęboką mięśniówkę w dół, oddziałuje na nasze organy i płyny wewnątrzustrojowe. By zachować młode, sprawne i żywotne ciało warto się z grawitacją przekomarzać. Ustawiać ciało pod prąd tym przeciążeniom.


POCZUJ TO

Stań na rękach – poczuj co się z Tobą dzieje. Połóż się na plecach i unieś nogi w górę. Z pewnością będziesz czuć się dziwnie, może dostaniesz lekkich zawrotów głowy. Szybciej zacznie płynąć krew w Twoim organizmie, zaczną pracować głębokie warstwy mięśni. Całe ciało zostanie bardzo pobudzone. Wychodź z codziennych pozycji i dawaj swoim ciałem grawitacji wyzwania. Nie pozwól sobie na stagnację.


Co robi mistrz treningu Joseph Pilates by grawitacji się przeciwstawić?

Właśnie wszystkie te rzeczy, które wyżej opisałam. Mistrz w swoich ćwiczeniach - wyciąga. Każdy ruch kręgosłupa, w każdej z płaszczyzn ma być artykułowany do wydłużenia. Pilates otwiera przestrzenie między kręgami tym samym odżywia je, aktywuje, pobudza do swoich funkcji. Wyprowadza ciało ze strefy komfortu, ustawia w pozycjach na przekór. Przez świadome oddychanie w opozycyjnym ułożeniu ciała pracuje na głębokich warstwach.


FIZYCZNOŚĆ A EMOCJONALNOŚĆ

Jeśli poddasz się grawitacji – będziesz się kurczyć dosłownie jak i w przenośni. Ruch i pobudzanie ciała silnie przenosi się na dwie płaszczyzny Twojego życia – na czucie fizyczne i odczuwanie emocjonalne. Więc albo poddasz się sile ciągnącej Cię w dół i najprawdopodobniej będziesz czuć niezadowolenie, rutynę, stagnację, zmęczenie i ciągły brak siły, albo dasz coś od siebie, włożysz w to oczywiście niemały wysiłek i zobaczysz jaki masz wielki wpływ na swoje odczuwanie. Kiedy będziesz na przekór grawitacji – będzie rosła Twoja siła wewnętrzna. I ta cielesna i ta emocjonalna. Kiedy będziesz przyjmować bardziej świadome i kontrolowane pozycje swojego ciała poczujesz gdzie zaczyna się i kończy otaczająca Ciebie przestrzeń. Będziesz czuć się cieleśnie bardziej urealniony.


SZTUKA UWAŻNOŚCI

Gdy opanujesz już tę niełatwą sztukę – staniesz świadomie obiema stopami twardo na ziemi, weźmiesz głęboki wdech od palców stóp po czubek głowy, całym sobą i jak nigdy wcześniej, poczujesz, że jesteś w pełni tu i teraz. 


16 wyświetlenia1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Stopy.

Ciało