Szukaj
  • Aleksanda Czapiewska

Joseph Pilates - inżynier ruchu?

Aktualizacja: 24 lis 2019

Na początku chciałabym zaznaczyć, że metoda Pilates nie jest kolejną formą fitness. Jej nazwa pochodzi od nazwiska twórcy – Josepha Hubertusa Pilatesa. Jeżeli masz ochotę poznać kilka biograficznych szczegółów odsyłam Cię na stronę Wikipedii pod adres: https://pl.wikipedia.org/wiki/Joseph_Pilates


Jeśli czytałeś/czytałaś mój poprzedni post to pewnie wiesz dlaczego wybrałam Pilates jako wiodący nurt w mojej pracy z ciałem człowieka. Chciałabym podzielić się z Tobą moją refleksją na temat samej metody "pilatesowego" ruchu. Przede wszystkim  jest to METODA, która w konkretny, funkcjonalny sposób ustawia ciało w prawidłowych osiach. Uczy ruchu od podstaw, pobudza układ nerwowy i "przeprogramowuje" stare, złe nawyki w prawidłowe wzorce ruchowe. Świadomość wykonywanego ruchu w zasadzie jest kluczem do tego aby nasze ciało pracowało we właściwy sposób.


Odpowiedzią na moją fascynację Pilatesem jest  jego uniwersalizm. Kiedy jadę na kolejne szkolenie z zakresu treningu prozdrowotnego i poznaję tam ćwiczenia i nowości to z reguły te „nowości” bazują tak naprawdę na metodzie Pilates. Jest to trening dla każdego -  dla osób prowadzących siedzący tryb życia, nieaktywnych ruchowo, dla osób potrzebujących ćwiczeń rehabilitacyjnych ale też dla tych, którzy ćwiczą intensywnie i dla zawodowych sportowców. Spektrum ćwiczeń i możliwości ich dostosowania do konkretnego przypadku jest ogromne. Mogę „Pilatesem” pracować z kimś kto miał ciężkie kontuzje w sposób zindywidualizowany powoli i z delikatnością i mogę zrobić dla osób ćwiczących już dłuższy czas naprawdę porządny trening. 


Joseph P. ciało człowieka widział jako działający spójnie system zgodny z zasadami  biomechaniki ruchu i zależności połączeń anatomicznych. Do podstawowych zasad treningu, Pilates zaliczył: koncentrację, centrowanie, kontrolę, precyzję, oddech i płynność ruchu. Ale to co najważniejsze to zwrócenie uwagi Josepha na pracę mentalną - czucie własnego ciała, świadome kierowanie nim podczas ćwiczenia, inteligencję, pamięć, intuicję oraz zasadę „chcieć to móc”.  
Odkrycie metody Josepha Pilatesa, jego inżynierskiej wnikliwości w ciało człowieka i w jego mentalność zrewolucjonizowało mój sposób rozumienia istoty RUCHU. Dzięki Jo! ;)

17 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Stopy.

Ciało