Szukaj
  • Aleksanda Czapiewska

CIAŁO W CZASACH ZARAZY – czyli jak zachować równowagę w ciele i nie zwariować?Z każdej strony bombardowani jesteśmy informacjami – o fali zachorowań, o śmierci w skutek wirusa, o tym jak się strzec przed koronawirusem, o tym co robić a czego nie robić, o tym co wolno a czego nie wolno. Z dnia na dzień nasze dotychczasowe życie diametralnie się zmieniło. Nawet jeśli chodzisz do pracy i wykonujesz większość tych samych czynności co przed kwarantanną to jedna rzecz zmieniła się na pewno! Jest nią Twoja WOLNOŚĆ oraz Twoje poczucie BEZPIECZEŃSTWA.

Wszyscy wiemy, że cel jest słuszny. Rozumiemy po co i dlaczego wprowadzono tak restrykcyjne zasady. Jednak nie jest to możliwe, aby przejść na inny system funkcjonowania tak po prostu i bez poniesienia strat.Jak zatem zachować spokój ducha w tak niespokojnych czasach? Chcę przedstawić Ci 4 mocne argumenty, które mogą pomóc Tobie utrzymać zdrowie ciała i psychiki:


1. CEL i DLACZEGO – nasze działania mają konkretny cel. Zmieniamy nasze funkcjonowanie po to aby zatrzymać epidemię i móc możliwie jak najszybciej wrócić do normalnego życia. Jeśli dobrze uświadomisz sobie istotę dlaczego postępujemy tak a nie inaczej, łatwiej będzie Tobie dostosować się do odgórnych zaleceń.

2. SIŁA WSPÓLNEGO DZIAŁANIA – w grupie siła. Działamy dla dobra wspólnego– jako kraj, naród, społeczeństwo, świat, ludzie. Poczuj jedność z innymi, a Twoje ograniczenie wolności zacznie mieć sens wymierny wspólnemu ratowaniu ludzkich żyć. Od razu lepiej prawda?


3. MYŚL DŁUGOTERMINOWO - jest to potwierdzone naukowo, że lepiej znosimy zmiany myśląc o nich w dłuższej perspektywie,a niżeli w krótkiej. Jeśli ustalamy krótki termin i potem okazuje się, że zostaje on przesunięty jednak na dłuższy, nasza motywacja i wewnętrzna siła mocno słabnie i szybko się poddajemy. "Pomyśl o tym co się dzieje jak o maratonie, a nie o sprincie." Lepiej zaskoczyć się, że kwarantanna trwała krócej niż założyliśmy. Wtedy działania i trudy, które powzięliśmy żeby ukończyć maraton, będziemy mogli wykorzystać jako zasoby na przyszłość . ;)

4. RUTYNA – tak rutyna to jest coś dzięki czemu możemy lepiej znosić czas zarazy. Nawet pokuszę się o stwierdzenie, że rutyna pozwala nam przeżyć w ekstremalnych warunkach. Czynnością rutynową dla każdego może być coś innego. Może będzie to np. wypicie codziennie rano szklani wody z cytryną, orzeźwiający prysznic, medytacja, modlitwa, codzienny trening jogi, Pilates itd.Zatrzymam się szczególnie przy ostatnim punkcie. I jak pewnie się domyślasz, będę zachęcać Cię do codziennej rutyny treningowej. Może to być Pilates – ale może to być po prostu kontaktowanie się ze swoim ciałem na różny sposób. Dlaczego praca z ciałem jest tak ważna? Dlatego, że wszystkie złe informacje, którymi zalewa nas świat codziennie i w ogromnej ilości, powoduje gromadzenie się emocji w naszym ciele – lęku, smutku, strachu, złości. W momencie kiedy nie mamy ujścia tych emocji albo kiedy jest ich za dużo, zamrażają się one w naszym ciele. Ciało zamyka się, kurczy do środka. Paradoksalnie chroniąc nas tworzy pancerz/zbroję przed światem zewnętrznym.Co możesz zrobić?


Kontaktuj się ze swoim ciałem, wybieraj ćwiczenia które otwierają Twoją klatkę piersiową i biodra. Oddychaj głębiej i bardziej świadomie. Gruntuj się czując, że stoisz na własnych, silnych nogach. Pozwól sobie również na płacz jeśli się pojawi, pozwól sobie na przytulenie swojego ciała i siebie samego.


A jak to może wyglądać od strony technicznej?


1. Przede wszystkim wybierz sobie jedną porę dnia, w której będziesz ćwiczyć swoje ciało. Niech to będzie stała godzina. I nawet kiedy się wali i pali ;) , Ty poświęcasz ten czas tylko dla siebie i swojego ciała.

2. Rób to koniecznie CODZIENNIE! Niech to będzie Twoja rutyna.

3. Znajdź swoje miejsce, ubierz swój ulubiony strój do ćwiczeń, włącz muzykę, która pomoże Ci się skupić, lub jeśli wolisz ciszę zostań w niej.

4. Zawsze przed treningiem podziękuj sobie, że masz wewnętrzną siłę i duże zasoby bo potrafisz sam się zmotywować do działania! A na koniec koniecznie (!) podziękuj sobie za włożony wysiłek.


Tak możesz zacząć swój każdy dzień i każdy zakończyć. :)W tekście umieściłam dla Ciebie pozycje/ćwiczenia, które mogą pomóc Ci otworzyć Twoje ciało i ugruntować je. Możesz korzystać z tych ćwiczeń codziennie. Podczas ćwiczeń oddychaj głęboko, najlepiej przez same usta. Sprawdź co dzieje się w Twoim ciele, co czujesz. Ćwiczenia te nie są ćwiczeniami korekcyjnymi, a psychodynamicznymi.


Dziękuję, że przeczytałeś/ przeczytałaś artykuł do końca. :)

Ściskam mocno,

O.

71 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Stopy.

Ciało